Yurtdışı Şirket Kurulumu İçin Neler Gereklidir?
9 ay önce 818 kez okundu

Para yönetimi bir sanattır. Finansal olarak ekonomi eğitimi alan ya da rahat bir yaşam için bu işlere kafa patlatan birçok kişi bu söylemi duymuştur. Finansal kaynağını bilindik anlamda yatırım araçlarından ziyade küçük çapta işletmeler açarak değerlendirmek isteyen firma sahiplerinin bu yoldaki hedeflerinden biri de tabi ki daha fazla büyüme sağlamaktır. İşletmeler büyümek için çabalarken bu büyüme farklı kuruluşlar için farklı şeyler ifade ediyor. Bulunduğunuz lokasyona işletmenizi büyütmeyi hedefleyebileceğiniz gibi küresel anlamda da piyasalarda boy gösterme gibi hedefleriniz de olabilir. Bu bağlamda yurt dışında şirket açma birçok yatırımcının da hayallerini süslemektedir. Bazı işletme sahipleri küresel dağıtıma doğru gerek bir sonraki adımı atma noktasında ya da yurt dışında yeni bir iş pazarına açılmak isteyebilmektedir. Bu tür girişim de bulunacak işletmeler için birkaç fırsat vardır. İlk olarak, üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerinizi veya vermiş olduğunuz hizmetlerinizi yabancı ülkelere ihraç etme, bunun yanı sıra üretimi ise yerel alanınızda tutma seçeneği söz konusudur. Diğer bir seçenek de az önce de değindiğimiz gibi yeni bir şirketi yurt dışında açmayı seçebilirsiniz.

Yurtdışında Şirket Açma Avantajları

Yurt dışında şirket açmak düşünüldüğü kadar zor değildir ve birçok avantaja sahiptir. En başta şirketinizi açmayı düşündüğünüz ülkenin iş gücü, teknolojik alt yapısı, finansal yapısı ile doğru orantılı düşük operasyonel maliyetlerdir. Sonuçta bir işletmeyi yürütürken maliyetler önemli bir faktördür. Ürün dağıtımı gibi işleri Türkiye’den de yürütebileceğiniz için rahatlıkla operasyonunuzu yönetebileceksiniz. İşletmeyi veya üretmeyi seçtiğiniz ülkeye bağlı olarak, daha düşük işçilik maliyetlerine ve bir tesis işletmek gibi genel işletim ücretlerine erişiminiz sağlanabilir. Gerek iş gücü gerekse finansal alt yapılar bulunduğunuz coğrafyadan ileri bir seviyede olsa da bölgenin ihtiyacına yönelik yapılmış bir yurtdışı şirket açma girişimi başarıyla sonuçlanabilir. Bu noktada uluslararası pazara açılmak ve işlerini büyütmek isteyen iş insanları için en iyi analizleri yapan GlobalTrust, vergi yönetimi, online ödeme ve tahsilat konularında tecrübeleri ile birçok alanda hizmet veriyor. Farklı coğrafyalarda yatırım ve iş ortaklığı düşünenler için en iyi fırsatları araştıran GlobalTrust, müşterilerine her alanda destek veriyor.

Yabancı Şirketlere Tanınan Yasal Güvenceler

Dünyanın birçok ülkesi yabancı yatırımcıları ülkesine çekebilmek için hem ekonomik hem de yasal düzenlemelerle bulundukları bölgeyi daha cazip hale getirmek için çalışmaktadır. Yeni iş için yurt dışında atacağınız ilk adım için gerekli kredi için sağlanan kolaylık, iş yeri için alınacak izinlerde sağlanan kolaylıklar, vergilendirme oranları, kanunlar ve yönetmelikler ile yurtdışında şirket açma birçok yatırımcı için cazip senekler halini almaktadır.

Yeni Pazar ve Yeni Hedef Kitle

Yurtdışında şirket açmanın bir başka avantajı da doyma noktasına ulaşmamış müşteriler ve yeni bir hedef kitledir. İçinde bulunduğunuz sektör, yerel bazda son derece rekabetçi ve doyma noktasına ulaşmış olabilir. Bu bağlamda, farklı ülkelerdeki aynı pazarlara bakarsanız, neredeyse hiç kullanılmamış, ulaşılmamış noktalara sahip olabilirsiniz. Bu gibi fırsatlar, ilk olacağınızdan size sayısız kazanımlar sağlayacak ve daha düşük işletme maliyetleri ile de kar marjınızı da arttırabilirsiniz.

Düşük Vergiler Devlet Destekleri

Yurt dışında şirket, doğru bir araştırma bir bakıma düşük vergiler ve ekstra devlet destekleri de demektir. Çok sayıda ülke, yeni kurulan firmaları teşvik etmek için genellikle bir dizi ekonomik paketler açıklar. Gerek düşük vergi gerekse devlet destekleri yurtdışında şirket açmak için gerekçeli sebepler içinde yer almıştır. Yeni yatırımcılara ya da yabancı yatırımcılar için yatırım fırsatları şeklinde işletme sahiplerine hitap eden çeşitli vergi teşvikleri çok önemli bir etkendir. Özellikle birçok firma birçok ülkedeki vergi yükünden şikâyet etmektedir.

İşletme Kaydında Bürokrasi Problemi

Bazı ülkelerde yine yabancı yatırımcıyı ülkeye çekebilme adına bürokratik kolaylıklar sağlanmıştır. Dubai, İngiltere ve Estonya bu ülkelere iyi birer örneklerdir. Yurtdışında şirket açma noktasında unutmamanız gereken bir noktada, bilmediğiniz bir lokasyonun sizin için avantajlar barındıracağı gibi dezavantajları da olduğudur. Bu noktada danışmanlık alacağınız firmaları da iyi seçmeniz yararınıza olacaktır. Bu tür firmalardan biri olan GlobalTrust, birçok farklı sektör üzerinde araştırma yapıp, yapmak istediğiniz işe ilişkin risk ve durum analizi raporları sağlıyor.

Potansiyele Yatırım

Bazı işletmeler yurtdışında şirket açmayı potansiyele yatırım olarak değerlendirir. Gelişmiş ülkelerden ziyade gelişmekte olan ülkeler pazar anlamında birçok alternatifi bünyesinde barındırır. Yukarıda bahsettiğimiz noktada siyasal iklim çalkantılı olsa da yabancı yatırımcıyı çekme bağlamında gelişmekte olan ülkeler, yatırımcılara daha cazip teşvikler sunmaktadır.

Özellikle orta ve doğu Avrupa ülkeleri birçok noktada benzerlik taşıdığı gibi gelişen pazar bağlamında da yurtdışı yatırımcılarının dikkatini çekmektedir. Orta ve doğu Avrupa ülkelerinde ucuz iş gücü, hızla gelişen ekonomi ve sahip olduğu konum sebebiyle, Türkiye’den de birçok insanın yatırım amaçlı bu ülkeleri de tercih etmektedir.

Daha Büyük Bir Pazar

Yurtdışında şirket, bulunduğunuz sektörün pazar büyüklüğü ile de ilişkilidir. Yerel bazdan daha büyük bir pazara girmek istiyorsanız, ekonomik alt yapısı ve teknolojisi gelişmiş ülkeler çok büyük bir fırsat kaynağıdır. Avrupa Birliği ülkeleri hem yasal düzenlemeler hem de siyasi istikrar bakımından büyük ve güvenli bir pazar olarak değerlendirilebilir. Avrupa Birliği ülkelerden birinde açacağınız şirket ile aynı zamanda diğer üye ülkelerle olan ticaretinizde serbest dolaşım hakkı da kazanmış olacaksınız. Bu da yurtdışında şirket açma noktasında Avrupa Birliği ülkelerini cazip kılan bir husustur. Hollanda, İngiltere ve Estonya gibi ülkeler güzel örneklerdir.

Yurt Dışında Şirket Açmak İçin Doğru Adres: Globaltrust

Bazı durumlarda, bazı pazarlar tam olarak gelişmemiştir ancak önemli potansiyele sahip olabilir. Finansman veya yatırım eksikliğinin bu çabaları engellediğini görebilir ya da fark edebilirsiniz; fakat yine de şirketiniz için risk alma fırsatını kaçırmak istemeyebilirsiniz. Gerekli kaynaklara sahipseniz, gelişmekte olan pazarlardan yararlanmak son derece karlı bir seçenek gibi karşınızda durabilir. Yine de elbette zorluklar da söz konusudur. Bunlar finansman kısıtlamaları, kaynak kullanılabilirliği ve altyapı sorunları ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte, bu yönleri aşmanın bir yolu da yurt dışında şirket kurma noktasında danışmanlık hizmeti veren firmalardır. Yurt dışında şirket kurmak profesyonellik ve deneyim isteyen uzun bir süreçtir. Globaltrust, sizlere yurt dışında şirket açmak için gerekli olan ve aynı zamanda hukuki ve teknik yeterlilik gerektiren süreçlerde hizmet vermektedir. Ticaret ve sermaye ilişkileriyle rekabet üstünlüğü kazandırabilen Globaltrust, yurt dışında onshore şirket kurmak veya offshore şirket açmak isteyen kişilere şirket kuruluşu ve sonrasında gerekli olan tüm hizmetleri profesyonel bir şekilde sağlamaktadır.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin
  • Tüm kampanyalardan telefon, sms, ve e-mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

    Sizi Arayalım WhatsApp