Yurt Dışında Şirket Kurma ve Vergi Rehberi
5 ay önce 1127 kez okundu

Ülke ekonomilerinin merkezinde bağımsız işletmeler yer alır. Günümüzde büyük, orta veya küçük ölçekli birçok işletme finans hareketliliğinin çarklarını oluşturuyor. Birçok işletmenin hem yerel hem de yurtdışında faaliyet gösteren kolları ya da ana merkezleri bulunuyor. Bunun yanı sıra birçok yeni girişimci de bu çarkın içinde yer almak için araştırmalar yapıyor.

İster yerel konumda faaliyet gösterip ürün ya da hizmetlerini yurtdışına taşımak isteyen girişimciler olsun isterse de direkt yurtdışında bir şirket kurmak isteyen girişimcilerin, bu macerada en büyük beklentisi, düşük vergi, az bürokrasi ve yüksek kazançtır. Bu bağlamda birçok girişimcinin hedefinde ortaasya da AB üyesi ülkeler bulunmaktadır.

Neden Yurt Dışında Şirket Kurmalıyım?

Yurtdışında bir şirket sahibi olmanın sorumluluk ve riskleri olduğu gibi birçok da avantajı vardır. Ancak eğer Avrupa Birliği üye ülkelerden birinde şirket kurma gibi bir düşünce bu sorumluluk ve riskleri azaltabilir. Yine yabancı bir ülkede kurulucak işletmenin vergi yükü de yasal olarak azaltılabilir. Sahiplik ilişkileri bağlamında göçmenlik ya da oturum izni gibi taşınma olaylarınızı da kolaylaştırabilir. Öte yandan işletmeniz özellikle de varlıklarınız üçüncü şahısların erişimine karşı daha da korunmalıdır.

Yurtdışında şirket kurma noktasında bu işletmeyi nasıl kuracağınız ve nasıl kullanacağınız projenize bağlıdır. Yabancı şirketler, iştirakler, işin yeniden başlatılması veya şirketin yeniden yapılandırılması için özel avantajlar sunar.

Söz konusu işletmeniz düzgün bir şekilde yapılandırılmışsa, vergi avantajlı bir ülkede yabancı bir şirket kurmanıza ve bu yabancı şirketin kendi şirketinizin tedarikçisi olmanıza izin almanız noktasında bir sorunla karşılaşacağınız düşünülmez. Yurt dışında şirket kurmak profesyonellik ve deneyim isteyen uzun bir süreçtir. Globaltrust, sizlere yurt dışında şirket açmak için gerekli olan ve aynı zamanda hukuki ve teknik yeterlilik gerektiren süreçlerde hizmet vermektedir. Ticaret ve sermaye ilişkileriyle rekabet üstünlüğü kazandırabilen Globaltrust, yurt dışında online şirket kurmak veya offshore şirket açmak isteyen kişilere şirket kuruluşu ve sonrasında gerekli olan tüm hizmetleri profesyonel bir şekilde sağlamaktadır.

Yurt Dışında Şirket Açma Şartları

Türkiye’de ürününüzün ve hizmetinizin pazarda doyuma ulaştığını düşünüyor ve yurt dışında şirket kurmayı mı düşünüyorsunuz? Peki farklı bir kültüre sahip coğrafyada ürününüzü ya da hizmetinizi pazarlayacak bir şirketi kurmak için hangi şartlara sahip olmalısınız? Yazımızda şirket kurmayı düşündüğünüz ülkenin yabancılara tandığı şartlar nelerdir gibi soruların cevabını arayacağız.

Yurt dışı şirket kurma aşamasında Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları yine AB üyesi başka ülkelerde şirket kurma noktasında avantajlı oluyorlar, fakat AB üyesi dışında kalan ülkelerin yine üye ülkelerden birinde şirket kurma çabalarında daha fazla bürokrasiden bahsetmek mümkündür. Örneğin bir AB vatandaşı olarak, Almanya’da bir şirket kurabilirsiniz, ancak bazı ek kurallara ve düzenlemelere uymanız yine gerekecektir. Fakat bu durum Avrupa dışından gelen kurucular, üstesinden gelinmesi gereken ek bürokratik engeller olduğu için, Almanya’da bir şirket kurma konusunda genellikle biraz daha zor süreçler yaşayabilmektedir.

AB veya AB Dışı Vatandaşların Şirket Kurma Şartları

Bir AB veya üçüncü ülke vatandaşı olarak, AB üyesi ülkelerde kuracağınız şirketleriniz için yasal bir form seçmekte özgürsünüz. Bir takım prosedürlere ek olarak mesleki niteliklerinizin kanıtını sağlamanız da gerekli olabilir. Örneğin, usta bir zanaatkar gerektiren bir zanaat işletmesi açmayı planlıyorsanız bunun için yeterlilik gibi belgelere ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, bir şirket kurmadan önce, seçtiğiniz profesyonel sektör için gereksinimlerin tam olarak ne olduğunu öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Yurt Dışında Şirket Hesabı Açmak

İster yerel olsun isterse yurt dışında olsun bir işletmenin mutlaka hesabı vardır. Bu işletme hesabı, birçok yabancı kuluş için sorun teşkile etmektedir. Yurt dışında kuruluş aşamasında işletme hesabı açma gereksinimleri, ülkelerin yasalarına göre, finans kuruluşlarına bağlı olarak da büyük ölçüde farklılıklar gösterebilir. Yine bir AB ülkesinin vatandaşıysanız, örneğin Almanya’da İspanya’da ya da Fransa’da bir şirket hesabı açmak genellikle sorun olmayacaktır. Bunun yanı sıra üçüncü ülkelerden yurt dışında şirket kurma çabası içinde olan kurucular için, bir hesap açarken genellikle daha katı kurallar mevcuttur.

Diğer bir taraftan genel olarak şirketin kuruluş aşamasında geçen süre şartlara ve ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor. Yabancı bir işletme kurucu olarak, belgelerin düzenlenmesi, gerekli mercilere yani yetkililere ziyaretler ve sertifikasyon süresi gibi konularla birlikte bir şirket kurmak için daha fazla ‘zaman’ planlası avantajlı olacaktır.

Bu noktada yurt dışı şirket kurma noktasında danışmanlık yapan firmalar bu süreci en kısa zamanda atlatmanıza ve bir an önce işletmenizdeki faaliyetlere başlamınıza yardıcı olacaktır. GlobalTrust, sizlere yurt dışında şirket açmak için gerekli olan ve aynı zamanda hukuki ve teknik yeterlilik gerektiren süreçlerde hizmet vermektedir. Ticaret ve sermaye ilişkileriyle rekabet üstünlüğü kazandırabilen Globaltrust, yurt dışında online şirket kurmak veya offshore şirket açmak isteyen kişilere şirket kuruluşu ve sonrasında gerekli olan tüm hizmetleri profesyonel bir şekilde sağlamaktadır.

Yurt Dışı Şirket Kurma ve Oturma İzni

Oturma izni ya da diğer bir adıyla ikamet izni sizin yurt dışında kurmak istediğiniz şirketin belki de ilk adımlarından biri olabilir. Yabancı ülkeler için oturma izni başvurusu için gerekli belgeler yine birçok ülke arasında farklılık gösterir. Avrupa Birliği ülkeler, ABD, Kanada, İngiltere ya da ortadoğu ve orta asya ülkeleri arasında birbirinden farklı yeterlilikler ve belgeler istenmektedir. Kendi ülkemizden örnek vermek gerekirse başvuru yapılacak oturum izni türünün belirlenmesini de göz önüne alarak yasal olarak 8 seneyi doldurmayan yabancılar için kısa dönem ikamet ya da oturum izni başvurusu oluşturulabilir.

Turistik amaçlı başvurular aynı zamanda kısa dönem oturma izni olarak da bilinir. Bunun yanı sıra uzun süreli çalışma, şirket kurma ya da göç niteliğinde bir oturma izni planlanıyorsa uzman danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız gerekebilir. GlobalTrust, oturma izni ve sonrasında ikinci bir pasaport alarak farklı bir ülkede yaşama düşüncelerinizi gerçekleştirme noktasında müşterilerine desteğini sunuyor. Genellikle bir ülkede oturma izni almak için o ülkede bir mülk satın alarak ya da bir şirket kurarak belirli bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu sayede uluslararası iş fırsatlarını değerlendirebileceğiniz gibi yepyeni bir hayata yelken açabilirsiniz. Globaltrust sayesinde yurt dışında şirket kurma şartlarını öğrenebileceğiniz gibi, yurt dışında pasaport çıkarma ve oturma izni alma gibi işlemleriniz ile ilgili de her konuda destek alabilirsiniz.

Yurtdışında Neden Şirket Kurmalıyım?

Peki bir girişimci için en can alıcı sorunun işimi genişletmek ya da uluslararası ölçekli bir şirket haline gelmek şart mıdır? olduğunu biliyor muyuz? Kendi coğrafyası dışına açılmak birçok girişimci için risk olarak görülse de günümüzde şirket kurmak isteyen girişimciler, hayallerini yereli aşıp başka ülkelere açılmak olarak kuruyor. Ekonomik gelişmeler devletler arasındaki anlaşmalar gereği de son yıllarda başka ülkelerin şehirlerinde iş kurmak daha kolay hale geldi.

Mevcut şirketinizi yurtdışına taşımak ya da şirketinizin yeni bir kolunu yurt dışında oluşturmak yeni fırsatları keşfetmek, mevcut bir işletmeyi canlandırmak, kolay şirket tescil prosedürleri, alım gücü yüksek topluluk, ve farklılık gösteren vergi sistemleri karar alma noktasında önemli hususlardır.

Bir işletme için zaten doymuş bir pazar, bir işletme sahibini yeni pazarları denemeye ve bu pazarlara ulaşmaya zorlayabilir, bu da sonunda sadece müşteriler açısından değil, diğer iş ortaklıkları için de yeni fırsatlar demektir. Genellikle yerel dışında yani başka bir ülkede açılacak şirket, o ülkenin yönetimleri tarafından her ne kadar sıkı denetime tabi tutulsa da bulunduğu ülkenin ekonomisine yapacağı katkıdan dolayı güvence altına da alınır. Daha önceki yazılarımızda birçok devletin çeşitli türlerde teşvikler sunduğuna değinmiştik. Sadece vergi indirimi ile sınırlı olmayan bu teşviklerde yeni kurulan şirketlerin ekipman satın almasını, uzman personel çalıştırmasını vb. Sağlayan diğer program türleri de akla gelmelidir. Yurtdışında bir şirket açmaya karar verirken bunlar çok önemlidir ve bu tür yardımlar sunan bir ülke seçmek iyi bir başlangıç ​​için büyük bir avantaj sağlayabilir.

Neden Hollanda’yı Seçmelisiniz?

Hollanda’da birçok bağımsız işletme, ülke ekonomisinin merkezinde yer alırken, Midden en Klein bedrijf (MKB-er) olarak bilinen çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme sahibi de Hollanda’da bir iş kurmayı denemektedir. Öte yandan AB’de ve uluslararası kuruluşlarda, ör. B. Birleşmiş Milletler, DTÖ ve Dünya Bankası, bu tür şirketler “küçük ve orta ölçekli işletmeler / işletmeler” (KOBİ / KOBİ) olarak sınıflandırılır. Terim en yaygın olarak KOBİ olarak kısaltılır. Bu mağazaların Hollanda’da açılması da oldukça kolaydır.

Hollanda, ayrıca girişimcilerin ekonomik katkısına değer verir ve girişimcileri Hollanda’da bir iş kurma konusunda destekler.

Hollanda’da Şirket Kurmak İsteyenler İçin Danışmanlık Hizmeti Veriyoruz.

Güçlü ekonomisi ve ticaret ağıyla Hollanda yurt dışında şirket kurmak isteyenlerin tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Hollanda Avrupa’nın en işlek ve büyük limanı olan Rotterdam Limanı sayesinde dünya ticaretinde önemli bir yer kaplıyor. Hollanda’da şirket kurmak bu anlamda dünya pazarlarına daha hızlı ulaşmak için avantajlar sağlıyor. Globaltrust ile hem Hollanda merkezli bir şirketin elde edeceği bu avantajları keşfedebilir hem de Hollanda yasalarına göre nasıl şirket kurabileceğinizin hukuki prosedürlerini öğrenebilirsiniz.
çma, iyi itibar, şirket yenileme gibi diğer gerekli belgeleri almaları için müşterilerini her zaman destekler.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin
  • Tüm kampanyalardan telefon, sms, ve e-mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

    Sizi Arayalım WhatsApp