Yurt Dışında Şirket Açma Şartları
7 ay önce 319 kez okundu

Türkiye’de ürününüzün ve hizmetinizin pazarda doyuma ulaştığını düşünüyor ve yurt dışında şirket kurmayı mı düşünüyorsunuz? Peki farklı bir kültüre sahip coğrafyada ürününüzü ya da hizmetinizi pazarlayacak bir şirketi kurmak için hangi şartlara sahip olmalısınız? Yazımızda şirket kurmayı düşündüğünüz ülkenin yabancılara tanıdığı şartlar nelerdir gibi soruların cevabını arayacağız.

Yurt dışı şirket kurma aşamasında Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları yine AB üyesi başka ülkelerde şirket kurma noktasında avantajlı oluyorlar, fakat AB üyesi dışında kalan ülkelerin yine üye ülkelerden birinde şirket kurma çabalarında daha fazla bürokrasiden bahsetmek mümkündür. Örneğin bir AB vatandaşı olarak, Almanya’da bir şirket kurabilirsiniz, ancak bazı ek kurallara ve düzenlemelere uymanız yine gerekecektir. Fakat bu durum Avrupa dışından gelen kurucular, üstesinden gelinmesi gereken ek bürokratik engeller olduğu için, Almanya’da bir şirket kurma konusunda genellikle biraz daha zor süreçler yaşayabilmektedir.

AB veya AB Dışı Vatandaşların Şirket Kurma Şartları

Bir AB veya üçüncü ülke vatandaşı olarak, AB üyesi ülkelerde kuracağınız şirketleriniz için yasal bir form seçmekte özgürsünüz. Bir takım prosedürlere ek olarak mesleki niteliklerinizin kanıtını sağlamanız da gerekli olabilir. Örneğin, usta bir zanaatkar gerektiren bir zanaat işletmesi açmayı planlıyorsanız bunun için yeterlilik gibi belgelere ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, bir şirket kurmadan önce, seçtiğiniz profesyonel sektör için gereksinimlerin tam olarak ne olduğunu öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Yurt Dışında Şirket Hesabı Açmak

İster yerel olsun isterse yurt dışında olsun bir işletmenin mutlaka hesabı vardır. Bu işletme hesabı, birçok yabancı kuluş için sorun teşkile etmektedir. Yurt dışında kuruluş aşamasında işletme hesabı açma gereksinimleri, ülkelerin yasalarına göre, finans kuruluşlarına bağlı olarak da büyük ölçüde farklılıklar gösterebilir. Yine bir AB ülkesinin vatandaşıysanız, örneğin Almanya’da İspanya’da ya da Fransa’da bir şirket hesabı açmak genellikle sorun olmayacaktır. Bunun yanı sıra üçüncü ülkelerden yurt dışında şirket kurma çabası içinde olan kurucular için, bir hesap açarken genellikle daha katı kurallar mevcuttur.

Diğer bir taraftan genel olarak şirketin kuruluş aşamasında geçen süre şartlara ve ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor. Yabancı bir işletme kurucu olarak, belgelerin düzenlenmesi, gerekli mercilere yani yetkililere ziyaretler ve sertifikasyon süresi gibi konularla birlikte bir şirket kurmak için daha fazla ‘zaman’ planlası avantajlı olacaktır.

Bu noktada yurt dışı şirket kurma noktasında danışmanlık yapan firmalar bu süreci en kısa zamanda atlatmanıza ve bir an önce işletmenizdeki faaliyetlere başlamınıza yardıcı olacaktır. GlobalTrust, sizlere yurt dışında şirket açmak için gerekli olan ve aynı zamanda hukuki ve teknik yeterlilik gerektiren süreçlerde hizmet vermektedir. Ticaret ve sermaye ilişkileriyle rekabet üstünlüğü kazandırabilen Globaltrust, yurt dışında online şirket kurmak veya offshore şirket açmak isteyen kişilere şirket kuruluşu ve sonrasında gerekli olan tüm hizmetleri profesyonel bir şekilde sağlamaktadır.

Yurt Dışı Şirket Kurma ve Oturma İzni

Oturma izni ya da diğer bir adıyla ikamet izni sizin yurt dışında kurmak istediğiniz şirketin belki de ilk adımlarından biri olabilir. Yabancı ülkeler için oturma izni başvurusu için gerekli belgeler yine birçok ülke arasında farklılık gösterir. Avrupa Birliği ülkeler, ABD, Kanada, İngiltere ya da ortadoğu ve orta asya ülkeleri arasında birbirinden farklı yeterlilikler ve belgeler istenmektedir. Kendi ülkemizden örnek vermek gerekirse başvuru yapılacak oturum izni türünün belirlenmesini de göz önüne alarak yasal olarak 8 seneyi doldurmayan yabancılar için kısa dönem ikamet ya da oturum izni başvurusu oluşturulabilir. Turistik amaçlı başvurular aynı zamanda kısa dönem oturma izni olarak da bilinir. Bunun yanı sıra uzun süreli çalışma, şirket kurma ya da göç niteliğinde bir oturma izni planlanıyorsa uzman danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız gerekebilir. GlobalTrust, oturma izni ve sonrasında ikinci bir pasaport alarak farklı bir ülkede yaşama düşüncelerinizi gerçekleştirme noktasında müşterilerine desteğini sunuyor. Genellikle bir ülkede oturma izni almak için o ülkede bir mülk satın alarak ya da bir şirket kurarak belirli bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu sayede uluslararası iş fırsatlarını değerlendirebileceğiniz gibi yepyeni bir hayata yelken açabilirsiniz. Globaltrust sayesinde yurt dışında şirket kurma şartlarını öğrenebileceğiniz gibi, yurt dışında pasaport çıkarma ve oturma izni alma gibi işlemleriniz ile ilgili de her konuda destek alabilirsiniz.

Yurt Dışı Şirket Kurma Yasal Gereklilikler

Yabancı bir ülkede ticaret yapmak heyecan verici ve oldukça karlı bir yaklaşım olduğu gibi içinde zorlukları barındıran bir süreç olduğundan bahsetmiştik. Mevcut ürününüzün ya da hizmetlerinizin yanı sıra şirket kurmak istediğiniz yabancı diyarların satın alma kültürüne yönelik faaliyetler için de girmiş olduğunuz bu yolda hassas bir pazar araştırması yapmış olabilirsiniz. Yapmış olduğunuz ön çalışmalar ve araştırmalar sonucunda yeni ülkede uygun bir ticari varlık oluşturmak için çok ikna edici sebepler de bulmuş olabilirsiniz; fakat her zaman yalnızca yerel uzmanlara danışarak karşılanabilecek bazı zorluklar karşınıza çıkacaktır. Bu zorlukların başında da yasal konular gelmektedir. Yeni bir ülkeye hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi pazarlamak için taşınıyorsanız dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli husus, yasal gereklilikleri bilmek ve yerine getirmektir. Yasal gereklilikler fazla karmaşık olmamakla birlikte bir süreçten bahsetmek mümkündür. Yeni bir ülkede şirket kurma faaliyeti sırasında sizlere yurt dışında şirket açmak için gerekli olan ve aynı zamanda hukuki ve teknik yeterlilik gerektiren süreçlerde hizmet verecek GlobalTrust firmasına başvurabilirsiniz.

Yurtdışı Şirket kurma faaliyetleri esnasında ticari marka kanunları ve hakları genellikle belirli bir ülkedeki fiili kullanıma dayanmaktadır. Uluslararası telif hakkı olmadığı için, kayıtlı yerel ticari markanızın diğer ülkelerde otomatik olarak herhangi bir ticari marka hakkı vermediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Şirket kurma aşamasında çalışmalarınızın başında ticari markalarınızın hedeflenen tüm pazarlarda bulunabilirliğini ve tescilini sağlamaktır. Uzun ve yorucu bir görev olduğundan yine bir danışman firmadan destek almak faydalı bir yaklaşım olacaktır. Bu arada unutulmamalıdır ki büyüyen birçok işletmenin yeni pazarlardaki problemlerinden biri de korsan sorunları nedeniyle adlarını, tasarımlarını veya sloganlarını değiştirmek zorunda kaldığıdır.

Şirket kurma aşamasında diğer bir husus da genişleyeceğiniz ülke veya ülkelerde kullanacağınız şirketinizin kurumsal yapısına karar vermiş olmanızdır. Bu, sözleşmeye bağlı yükümlülüklerin belirlenmesi için tonlarca evrak işi gerektirirken, hukuk departmanı işçileriniz de belgeler üzerinde çalışır.

Yine yurt dışı şirket kurma noktasında hangi ülkede olursanız olun kabul edilebilirlik açısından iş sözleşmeleri gözden geçirilmelidir. Örneğin, işinizi AB üyesi bir ülkede büyütmeyi düşünüyorsanız yerel çalışanlara o ülkenin standartlarını uygulayamazsınız. Bu nedenle, kabul edilebilir belgeler oluşturmak için GlobalTrust’un yurtdışı şirket kurma danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Öte yandan yukarıda da bahsettiğimiz gibi hangi ülkede şirket kurmayı planladığınız önemli değil, ister Japonya isterse Malezya olsun; iş hukuku kuralları her zaman şirketin değerlerine ve hedeflerine dayanır. Yurtdışında bir iş kurmak için, tüm yerel çalışanların davranış kuralları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması da önemlidir. Yine bilinmelidir ki her ülkenin uluslararası iş faaliyetlerini düzenleyen farklı yasaları vardır. Şirketinizin yurtdışında iş yapmayı planladığı andan itibaren güncellenmiş bir uyumluluk programını uygulamaya geçirmelisiniz. Bu uyum programı, bu tür faaliyetlerden kaynaklanan yasal sorunları ele almak için bir elzemdir.

Bu arada yatırımcı olarak başka bir ülkeye göç etmeyi hedefliyorsanız örneğin yabancı bir yatırımcı olarak İngiltere’ye göç etmek oldukça kazançlı bir fırsat olabilir. Orada bir iş kurmak çok verimli olabilir, ancak bunu kendi başınıza yapamazsınız, yani doğru şekilde yapılması gereken bir dizi belge ve diğer prosedürler gerektirir, aksi takdirde başvurunuz hemen reddedilecektir. GlobalTrust, Yurt Dışı Vatandaşlık hizmeti ile bu tür süreçlerde yanınızda oluyor. Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programları (YVP), başvuru sahiplerine pek çok heyecan verici fayda ve dünyanın farklı yerlerindeki cazip ülkelerde vatandaşlığa hak kazanma fırsatı sunmaktadır. GlobalTrust, uzun yıllar boyunca başarılı insanların Avrupa, Karayipler ve diğer dünya ülkelerinde güçlü vatandaşlıklar ve ikinci pasaportlar elde etmesine yardımcı olmuştur.

Herkes için kusursuz çözümler bulmak adına, her zaman yatırım yoluyla göç programlarınızı çeşitlendirmeyi amaçlayan GlobalTrust, dünyanın farklı yerlerindeki cazip ülkelerde vatandaşlığa hak kazanmak isteyen çeşitli yatırımcılara fırsatlar sunmaktadır.

GlobalTrust, mevzuata uygunluk ve raporlama hizmetleri sayesinde hem yerel hem de çok uluslu yapılar kurabilmenizi sağlarken, verimli ve uygun maliyetli mevzuata uygunluk stratejileri ile şirketinizin faaliyetlerini ve vergi planlamasını titizlikle yürütür. Böylelikle yatırımınızdan sonra en doğru kararları alabilmenize yardımcı olan GlobalTrust, yatırımın en verimli şekilde değerlendirilmesine ve devamının sağlanmasına da katkı verir. Uluslararası alandaki bilgi ve tecrübesi ile yoluna devam eden GlobalTrust, gelirlerinizi ve kar oranınızı da artırmaya yönelik atılımlarla müşterilerinin yanında oluyor. Sunduğu global yatırım danışmanlığı hizmeti sayesinde en güncel ve güvenilir verileri sağlayan Global Trust, her adımı güvenli bir şekilde atabilmenize ve yatırımlarınızdan en iyi şekilde geri dönüş elde etmenize yardım ediyor.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin
  • Tüm kampanyalardan telefon, sms, ve e-mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

    Sizi Arayalım WhatsApp