Yurt Dışında Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?
7 ay önce 572 kez okundu

İster geleneksel ticaret olsun isterse dijital ticaret(e ticaret) günümüzde birçok büyük küçük işletmenin amacı faaliyetlerini büyütmek, daha çok kitleye ürün ya da hizmetini sunmaktır. Özel ya da tüzel kişiler söz konusu işletmelerini, ticaret iletişiminin içinde tutmak için büyük çabalar emekler harcıyor. Bu çabaların büyük bir bölümünü yerel konumlarını yurt dışına taşımak gibi hedefler oluşturuyor. Finansal büyüme odaklı bu yaklaşım beraberinde birçok sorunsalı da beraberinde getiriyor.

Düşük maliyetler, kaliteli veya daha ucuz istihdam, işinizi geliştirecek yasalar ve düzenlemeler, ürün ya da hizmetiniz için yeni pazarlar devlet teşviki ve düşük vergiler gibi avantajlar, büyüme hedefindeki birçok irili ufaklı işletmenin, küresel dağıtıma doğru bir yol çizmeleri için yeterli birkaç nedenden bazılarıdır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir işletmenin büyüme hedefine yönelik adımları içinde yer alan yurdışında şirket kurma arzusu bir takım avantajlarının yanı sıra zorluklar da içinde barındırır.

Yurtdışında Şirket Kurma ve Zorlukları

Hızla değişen pazar dinamikleri ve artan rekabet sebebiyle, birçok kuruluşun ya da işletmenin pazarlarını uluslararası olarak genişletme arayışına girmesi son derece anlaşılır bir finansal adımdır. Bu fiili gerçekleştirmek isteyen şirketler ya da şahıslar, faaliyetlerini desteklemek, sadece yasal yapılarını desteklemek, işletme maliyetlerini düşürmek ve yerel yasal ve yasal gerekliliklere uymak için yabancı yerlerde tüzel kişilikler kurarlar. Yine de, bu tür faaliyetleri bir takım zorlukları da beraberinde getirir. Yurt dışı şirket kurma arzusu içinde olan kuruluşlar için yukarıda belirttiğimiz avantajlar içinde yer alan ‘istihdam’ kavramı işletmelerin karşısına dezavantaj olarak da çıkabilir. Bir iş kurarken istihdam noktasında ‘yetenekleri’ işe almak kendi başına zor olabileceği gibi yeni bir ülke vatandaşlarını karışıma dahil etmeniz işe alma ekibinize daha fazla stres ve yük getirebilir. Çoğu zaman, işe alma süreci diğer ülkelerde değişiklik gösterir – işlerin nereye gönderileceğinden görüşmelerin nasıl yapılacağına ve gerçekleştirilecek iş teklifine kadar bir dizi sorun karşınıza çıkabilir.

Bordro Yönetimi ve Ödeme Yöntemleri

Bordro yönetimi, çalışanların maaş ve giderlerine yönelik her türlü ödemenin hesaplanmasından istihdam yasalarına uygunluğun sağlanmasına kadar çeşitli görevleri içerir. İster Amerika Birleşik Devletleri’nde ister yabancı bir ülkede, bordro yönetimi farklılıklar gösterebilir hızla karmaşıklaşabilir. Ayrıca, komisyon, ödeme oranları ve yıllık devlet stopaj tutarlarının yanı sıra nakit ödeme online ödeme vb gibi çeşitli hususlar zaman zaman değişerek bordro yönetimini daha da karmaşık hale getirir. Bir işletmenin giderler noktasında ödeme yöntemleri önemli bir yer tutar. Özellikle yurtdışı şirket finansçılarını yakından ilgilendiren ve günümüzde gelişen teknoloji ile ödeme yöntemlerindeki farklılıkları da gözlemlemekteyiz.

Dijitalleşme dünyayı küçük; ama bir o kadar da karmaşık bir finans yumağına getirdi. İletişim şeklimiz, çalışma şeklimiz ve kişiden kişiye para transfer etme şeklimiz sürekli gelişiyor, son on yılda çok şey değişti. Daha fazla insan uzaktan çalışmayı seçtikçe geleneksel anlamda ofis kavramı da farklılaşıyor. Bu da bizim istediğimiz şeyi mobil dağıtılmış bir ağ aracılığıyla istediğimiz yerden yapmamızı sağlayan farklı bir yaşam tarzına erişmemize olanak tanıyor.

Yine teknoloji ilerlemesiyle birlikte daha fazla işletme, hizmetlerinin ve ürünlerinin tek bir coğrafi noktada konumlandırılmaması gerektiğini fark ediyor ve “serbest”, “uzaktan” gibi yeni kavramlarla istihdam kolu oluşturuyor. Çalışma yaşam tarzındaki bu değişimin hem işverenler hem de çalışanlar için pek çok faydası var, en önemlisi de masrafların ve ücretlerin azaltılması gibi avantajlarını da beraberinde getiriyor. Teknolojideki ilerlemelere rağmen, hem işverenleri hem de çalışanları için hala baş ağrısına neden olan acil bir problem de sınır ötesi uluslararası ödemeler. Bankalar ve PayPal gibi ödeme platformları, gerçekleştirilmesi günler sürebilen Uluslararası işlemler için yüksek ücretler talep edebilmektedir.

Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır

Yurtdışı para transferi çevrimiçi işlemlerin gelişmesi ve dünya genelinde artan insan sirkülasyonu ile her yıl, 500 – 550 milyar dolara mal olabiliyor. Göçmenlerden gurbetçilere, gurbetçilerden sezonluk yurtdışı çalışanlarının yanı sıra yurtdışında işletmeleri bulunan yerel kuruluşlar, bu ekonomik hareketliliğin baş mimarı oluyorlar. Dünyanın her yerinde bu tür işlemler düzenli olarak gerçekleştirilirken, bu finansal işlemler sonunda döviz komisyonları ve ücretleri de yine ekonominin başka bir diliminde hareketlilik sağlıyor. Bu da birçok yeni işletmenin bu ekonomik dilimde yer almasına vesile oluyor. Sektörün daimi liderleri geleneksel bankalar olsa da son yıllarda başta Western Union olmak üzere büyük küçük birçok uluslararası kuruluş, uzmanlaşmış kadrolarıyla müşterilerine yurtdışı yurtiçi para transferi noktasında hizmet veriyor.

Yurtdışı Para Transferi İçin Yasal Düzenlemeler

Yurtdışına para transferi de ülkeden ülkeye değişmekle birlikte birbirine yakın bir takım yasal düzenlemelere tabiidir. Kara para aklama ve vergi sahtekarlığı ile mücadele bağlamında hayata geçirilmiş bu düzenlemelerden örnek vermek gerekirse posta havalesi güzel bir örnek olacaktır. Posta havalesi ile yurtdışına para transferi gerçekleştirme koşulları arasında transfer miktarı belli bir rakam ile( 10 bin euro, 10 dolar ya da 10 bin TL vb) sınırlandırılmış, transferin belirlenen miktardan fazla olmaması koşulu getirilmiştir. Yurtdışına para transferi yine bir posta hizmeti sağlayıcısı veya başka bir nakliye hizmeti sağlayıcısı (nakliye şirketi, nakliye vb.) aracılığı ile gerçekleştiriliyorsa beyan da zorunludur.

Yurtdışı Para Transferinde Bölgesel Farklılıklar

Yurtdışına para transferi her ne kadar kolay bir iş olarak görünse açıklığa kavuşturulması gereken birkaç konu vardır. Hedef hesabın Avrupa Ekonomik Alanı içinde veya dışında yer alması farklılık oluşturabilmektedir. Eğer Avrupa Birliği ülkeleri ya da Avrupa Ekonomik Alanı içinde yer alan ülkelerden birinde bir işletmeniz bulunuyor ve para transferi düşünüyorsanız euro cinsinden para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada unutulmamalıdır ki SWIFT yurtdışı para transferi noktasında önemli bir kavramdır. Para transferlerinizde bu kavrama ilişkin bilgi sahibi olmanız da doğru işlemleri yapmanıza kolaylık sağlayacaktır.

Yurtdışı Para Transferinde SWIFT Ne Demek?

SWIFT telekomünikasyon ağı aracılığıyla bankalar arasında mesaj alışverişini sağlayan teknik bir formattır. Kısaltma, uluslararası transferlerin standartlarını standartlaştırmak için uluslararası finans kurumları tarafından 1973 yılında kurulan bir dernek olan “Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu” anlamına gelir. İşletmeci şirket de La Hulpe, Belçika’dadır.

SWIFT Kodu Ne Anlama Gelir?

SWIFT kodu ise, İşletme Tanımlama Kodu olan BIC için tek tip biçimi olarak tanımlanabilir. Bu nedenle iki terim genellikle eşanlamlı olarak kullanılır. BIC, katılımcı bankaları ve finans kurumlarını benzersiz şekilde tanımlamak için kullanılır. Avrupa Birliği’nde ödeme işlemlerinin standartlaştırılmasıyla, Ağustos 2014’ten bu yana BIC, o zamana kadar Almanya’da yaygın olan banka sıralama kodunun yerini almıştır. Tüm uluslararası transferler, hesap özetleri, akreditif açılış tavsiyeleri ve döviz işlemleri için kullanılır.

Para transferi gerçekleştirecek kişi ya da işletmelerin alıcının ve alıcı bankanın bilgileri ile SWIFT kodlarının oluşturulması gerekmektedir. SWIFT kodları genellikle 8 basamaklı olurken, banka kodu, ISO kodu, yerel kod gibi bilgilerden oluşan bu kodların açılımında da ilk 4 karakter banka kodunu, 5 ve 6. karakterler ISO ülke kodunu, 7 ve 8. karakterler ise yerel kodu göstermektedir.

Vergi Kodları ve Uyum Sorunları

Yurt dışı şirket kurma noktasında diğer bir problem de farklı vergi kodlarını öğrenmeyi ve yerel iş düzenlemelerini anlamayı gerektirir. Örneğin, birkaç ülkede altı aydan daha uzun bir süre bir ofis açmak, yerel vergi beyannamelerini vade tarihinden önce vermenizi gerektirebilir, aksi takdirde cezalara maruz kalabilirsiniz. Yurtdışı şirket kuran şahıs ya da şirketler, öncelikle ‘Brexit’ten etkileniyor musunuz?’, ‘Hangi ülkede vergiden sorumlusunuz? gibi soruların cevaplarına vakıf olmaları gerekmektedir. Kendi ülkeleri dışında yaşayan veya çalışan AB vatandaşları için istihdam gelirinin vergilendirilmesini düzenleyen AB çapında kurallar yoktur. Unutulmamalıdır ki vergi mükellefi olduğunuz ülke, normal olarak, ister istihdamdan ister yatırım gelirinden olsun, dünya çapındaki gelirinizi vergilendirebilir. Buna ücretler ve maaşlar, emekli aylıkları, sosyal haklar, mülk veya diğer kaynaklardan elde edilen gelir veya dünyanın herhangi bir yerindeki gayrimenkul satışından elde edilen sermaye kazançları dahildir.

Bir diğer önemli husus ise AB ülkelerinin vergi mükelleflerinin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamak ve vergi kaçakçılığı ve kaçakçılığı ile mücadele etmek için düzenli olarak gelir vergisi bilgilerini paylaşmasıdır. Uluslararası pazarlara açılmak ve işlerini büyütmek isteyen yabancılar için Türkiye’deki en iyi analizleri yapan GlobalTrust, vergi optimizasyonu noktasında da müşterilerine hizmet sunuyor.

GlobalTrust, yurt dışında iş yapmak isteyenler için özel hizmetler sağlarken uluslararası vergi analizi konusunda uzman çözümler sunuyor. Çift vergilendirmeyi önlemeye ilişkin anlaşmanın tüm avantajlarından yararlanarak, sizin için en uygun vergi analizlerini oluşturan GlobalTrust, hem yerel hem de uluslararası işletmelerin ve mülkiyet yapılanmalarının kurulmasına yardımcı olarak, yatırımlarınızı en iyi şekilde ve güvenli bir biçimde yapabilmenize ortam hazırlıyor. Yatırımcılara yerel pazarlara girdikleri andan itibaren yardımcı olan GlobalTrust, ticaret ve sermaye ilişkilerinde özel çözümler üreterek rekabet üstünlüğü kazandırır. Anahtar teslim kuruluş konusunda tüm detaylar ile yakından ilgilenerek, sonrasında oluşan vergi konularında da etkin rol üstlenir. Uluslararası platformlarda ihtiyaç duyduğunuz vergi planlamasını en ince ayrıntılarına kadar yaparak, raporlar hazırlar. Bu sayede en iyi vergilendirme hizmetini sağlamayı amaçlar. Dünya üzerindeki herhangi bir noktadaki vergilendirme sistemi ile Türkiye’deki vergilendirme sistemi arasında ilişkiyi tespit ederek, sizin için en uygun vergi sistemini önerir. Hem Türkiye’deki hem de yabancı ülkelerdeki vergilendirme sistemlerini inceleyerek global bir vergi konforu sağlar. Yurt dışında iş yapmak isteyenler için Türkiye’ye uygun vergi standartlarını analiz ederken, Türkiye’de iş yapmak isteyen yabancılar için de Türk vergi sistemini en ince ayrıntılarına kadar raporlar ve sunar.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin
  • Tüm kampanyalardan telefon, sms, ve e-mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

    Sizi Arayalım WhatsApp