Neden Yurtdışında Şirket Kurmalısınız?
7 ay önce 745 kez okundu

Herhangi bir işletmenin ya ta aktivitenin amacı daha iyiye doğru evirilmek, gelişmek ve kazanmak üzere kurgulanmıştır. Şahıslar ya da kurumlar, işletmenin açıkça faaliyetinin geliştirilmesi ya da büyümesi için birçok yönteme başvurmaktadır. Ne yazık ki bu kolay bir şey olmaktan çok uzak olduğu kadar, birçok değişkene bağlı olarak gerçeklikten de uzak bir hedef olabilmektedir. Fakat bu hedeflerinize yönelik çabalarınızı engellememeli; çünkü cironuzu artırmanıza olanak sağlayacak kazanan stratejiler de mevcuttur.

Doğru Hedef Başarının İlk Adımı: Yurt Dışında Şirket Kurma

Yüksek hedefler, finansal gerçekliğiniz ile doğru orantılıdır. Fakat unutulmamalıdır ki yüksek hedefler için ortaya konan çaba, sizi bulunduğunuz konuma da daha iyi bir seviyeye konumlandırmanın adımlarından biridir. Yurtdışında şirket kurma hedefi de bu adımların başında gelir. Bu ve benzeri hedefleriniz doğrultusunda harekete geçmeden önce işletmenizin sorgulanması ve derinlemesine analiz yapmanız ya da bu yola profesyonellerle çıkmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Unutulmamalı ki yurtdışı şirket kurma hedefleriniz sürecinde işletmenizi geliştirebilmenin ilk adımı tanıdır. Bu tanıya yönelik teşhisi, kendiniz veya bağımsız bir firma tarafından gerçekleştirilebilirsiniz. Bu noktada sizin ya da finansal danışmanınızın yapacağı, işletmenizin potansiyeli, hedef kitlesi, gelir gider eğrisi gibi dengelerin analizidir.

Şirketinize Yönelik İyileştirme Adımları

İşletmenize yönelik denetim gerçekleştirildikten sonra, işinizi geliştirmek için bir strateji hayal edebilecek, resmileştirebilecek ve nicelendirebileceksiniz. Bazen bu, belirli ürünleri/hizmetleri terk etmek, başka ürün/hizmet ortaya koymak, müşterilerinizin beklentilerini daha iyi karşılamak için teklifleri gruplandırmak ve her şeyden önce marjınızı artırmak ve ek satış yapmak, belirli fiyatları artırmak gibi devam yollarını kullanabilirsiniz.

Birçok yatırımcının da iyi bildiği gibi ticarette ‘ekim yapmadan hasat yapamazsınız’. İşletmenizin, yurtdışı hedefleri doğrultusunda internet üzerinden (yurtdışı para transferi, online ödeme, online satış ya da fiziksel vb). Online satış noktasında uzmanlaşmış personel, bu personelin ekipmanı gibi konulara da yatırım şirketinize yönelik iyileştirme adımları içinde yer alır. Yine akıldan çıkarılmaması gereken diğer bir konu da faaliyetlerinizin geliştirilmesi ayrıca kar oranızın da iyileştirilmesiyle de doğru orantılıdır. Aynı ciro için (genellikle böyledir), maliyetlerinizi optimize ederek karınızı ve dolayısıyla karlılığınızı artırmanız gerekmektedir.

Yurtdışında Şirket Kurma Avantajları

İşletmenizi ya da aktivitenizi yeni ülkelerde genişletme seçeneklerden biri, yabancı bir bağlı kuruluş oluşturmaktır. Yerel fırsatlardan yararlanma ve daha fazla ticari faaliyete katılma dahil olmak üzere birçok avantaj karşınıza çıkartır. Bununla birlikte, yurtdışında bir iştirak kurmanın da önemli sakıncaları olabilir. Yurt dışında iş yeri açma avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, onu oluşturmak veya bu yönde bir danışmanlık almak bilinçli bir karar vermek için önemli bir yaklaşım olacaktır.

İşletmenizin ürün ya da hizmetleri için yeni pazarlara erişim, yurtdışı şirket kurma avantajlarının başında gelir. Yurtdışında bir yan kuruluş oluşturmak, aynı zamanda başka bir ülkede bir tüzel kişilik oluşturmak anlamına gelir. Tüzel kişiler, ürünlerini ve hizmetlerini yerel halka pazarlayabilir. Ayrıca mal ithal ve ihraç edebilirler. Buna ek olarak da yurtdışında yerel bir varlığı olan şirketler, karlarını potansiyel olarak artırmak için marka bilinirliğini yeni pazarlara taşıyabilir ve daha geniş kitleye ulaşabilir. Yurtdışında gelişmiş ekonomileri olan ve işletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek güçlü pazarları, daha az bilinen ülkeler ise yeni fırsatlar anlamına gelebilmektedir.

Yurt dışında iş yeri açmanın diğer avantajlarına baktığımızda ise başka pazarlarda yabancı bir bağlı kuruluş kurmak, daha düşük hizmet ve işçilik maliyetlerine erişim anlamına gelir. Birçok yabancı ülke, yalnızca malzeme maliyetlerini düşürmekle kalmayan, aynı zamanda mal üretme maliyetini de düşüren, elbette genel üretim maliyetlerini en aza indirmenize yardımcı olabilecek oldukça gelişmiş bir üretim altyapısına sahiptir. Başta Asya’da olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde ileri teknolojilere mükemmel erişim ve teknik konular hakkında yeni düşünme yolları sunmaktadır. Örneğin Kore ve Japonya, yabancı yatırımı çekmeye devam eden yüksek düzeyde teknik bilgi avantajı sağlamaktadır. Bunun dışında yurtdışında şirket kurmak (yukarıda belirttiğimiz gibi tüzel kişilik), yerel ortaklarla yeni iş ilişkileri kurabilir ve yerelleştirilmiş bilgiden yararlanan ortak girişimler oluşturabilme anlamı taşımaktadır.

Yurtdışı şirket kurma aşamasında uluslararası güven ve konfor çok önemlidir. Bu bağlamda profesyonellerden alacağınız destek güven ve konfor konusunda sağlam adımlar atmanıza vesile olacaktır. GlobalTrust, bu tür finansal projelerinizde en yakın destekçiniz olmaya adaydır.

Mevzuata uygunluk ve raporlama hizmetleri sayesinde hem yerel hem de çok uluslu yapılar kurabilmenizi sağlayan GlobalTrust, verimli ve uygun maliyetli mevzuata uygunluk stratejileri sunuyor. Şirketinizin faaliyetlerini ve vergi planlamasını titizlikle yürüten GlobalTrust, yatırımınızdan sonra en doğru kararları alabilmenize yardımcı oluyor. Ölçeklenebilir ve sürdürülebilir stratejiler üreten şirket, yatırımın en verimli şekilde değerlendirilmesine ve devamının sağlanmasına da katkı sağlıyor. Uluslararası alandaki bilgi ve tecrübesi ile yoluna devam eden GlobalTrust, gelirlerinizi ve kar oranınızı da artırmaya yönelik atılımlarda bulunuyor. Sunduğu global yatırım danışmanlığı hizmeti sayesinde en güncel ve güvenilir verileri sağlayan Global Trust, her adımı güvenli bir şekilde atabilmenize ve yatırımlarınızdan en iyi şekilde geri dönüş elde etmenize yardım ediyor.

İşletmenizin Büyümesi için Artan Fırsatlar

Bazı durumlarda, yeni bir ülkeye girmek, özellikle iç pazar rekabetle dolu olduğunda, ana ülkede mümkün olmayan daha büyük bir büyüme ve daha fazla gelir sağlamanıza fırsat tanıyabilir. Yurtdışında bazı ülkeler yabancı yatırımı açıkça kabul eder ve bir iş kurma sürecini basitleştirir.

Yurtdışı yatırımın ya da başka ülkelerde şirket kurmayı, sadece şahıslar ya da kurumlar üzerinden değerlendirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bazı ülkeler, ekonomilerindeki durgunluğu yok etme, istihdamı arttırma adına topraklarında yabancı yatırımcıları görmek ister. Bu bağlamda yurtlarında yabancı yatırımcıları çekmek isteyen birçok ülke, vergi teşvikleri, asgari sermaye, özel ekonomik bölgeler, serbest ticaret bölgeleri, daha hızlı birleştirme süreçleri (şirketlerin), yabancı mülkiyeti konusunda çok az kısıtlama ya da serbestlik gibi kolaylıklar sağlar.

Yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi yurtdışı şirket kurma noktasında birtakım avantajlar olduğu gibi dezavantajlar da mevcuttur. Bunlara değinmeden geçmek de etik değildir. Yurtdışında şube açmanın en önemli dezavantajlarından bazıları ise artan maliyet ve zamandır. Yabancı bir iştirak kurmak çoğu zaman zaman alıcı ve maliyetli olabilir ve çoğu zaman bu durum, birçok yabancı şirketin bu yatırımı yapmasına engel teşkil eder. Sermaye gereksinimi ülkeye ve sektöre göre değişir, bu da yurtdışı yatırımınızın avantaj mı dezavantaj mı olduğunu yatırımın yapılacağı ülkeye göre değişeceği gerçeğidir. Yine yabancılara mülkiyet kısıtlamaları da avantajı dezavantaja çevirebilir. Baz ülkeler belirli endüstrileri düzenler ve yabancı mülkiyeti yasaklar. Bazı durumlarda yabancı mülkiyete izin verilmezken diğerlerinde mülkiyet ağırlıklı olarak yerel olmalıdır, ancak bir yabancı işletmeye belirli bir yüzde yatırabilir. Bu da yurtdışı yatırımınızın masraflı bir hal almasına sebep olur. Bazı ülkeler ise hem tarihsel hem de kültürel olarak yabancıların sahip olduğu şirketlere sahip olma konusunda istekli değildir.

En büyük sıkıntılardan biri ise göçmenlikle ilgili gerekliliklerdir. Bazı yabancı bir ülkede çalışmak genellikle karmaşık göçmenlik gerekliliklerini beraberinde getirir. Siz veya personeliniz için vize veya çalışma izni almak zor olabilir. Onay süreci aylarca bazen de yıllarca sürebilir. Bazen vizeler yalnızca kısa süreli kalışlar için verilebilir ve çoğu zaman ticari faaliyetler sınırlandırılabilir. Diğer bir dezavantaj da uyumdur. Yurtdışında şube açmanın en büyük zorluklarından biri bunu uyumlu bir şekilde yapmaktır. Personel işe alma, maaş bordrosu yönetimi, vergi gerekliliklerine uyma ve iş faaliyetlerinizi bildirme konusunda genellikle çok karmaşık kurallarla karşılaşabilirsiniz.

Peki Bu Kadar Dezavantaja Karşı Neden Yurtdışında Şirket Kurmalıyız?

Yapılan birçok araştırmada başarılı şirketlerin yerelde uzun vadeli bir varlığa sahip olmayı planlayan şirketlerin genellikle yurtdışında bir yan kuruluş kurmayı tercih ettiği görülmüştür. Çünkü etraflıca araştırıldığı zaman faydalar genellikle risklerden daha ağır basıyor ve finans uzmanları da bu yönde danışmanlıklarda bulunuyor. Bu bağlamda yurtdışındaki fırsatlardan hızla yararlanmak isteyen, uzun bir iş kurma süreci için gerekli olan zamanı beklemek istemeyen işletmeler, iş ihtiyaçlarınıza göre personel işe alma ve işten çıkarma esnekliğine sahip olmak gibi avantajlarıyla yurtdışında yatırıma yöneliyor. Öte yandan tüm yabancı yasa ve yönetmeliklere tam uyum sağlamak için- genellikle şirket içinde- uzmanlığa da sahiptirler. Birçok şirket için ücret taşıma, yabancı bir iştirak kurmaya karlı, hızlı ve güvenilir bir alternatiftir.

Bunun dışında yurtdışında şirket kurma isteyen işletmeler, değindiğimiz gibi profesyonellerden destek de alıyor. Bu şirketlerin başında GlobalTrust geliyor. Uluslararası finansal pazarlara açılmak ve işlerini büyütmek isteyen yabancılar için Türkiye’deki en iyi analizleri yapan GlobalTrust, paydaşlarına sunduğu hizmette vergi optimizasyonundan online ödeme ve tahsilat konularına kadar pek çok alanda destek veriyor.

Özellikle farklı coğrafyalarda yatırım ve iş ortaklığı düşünenler için en iyi fırsatları araştıran GlobalTrust, müşterilerine her alanda destek sunuyor. Yerel pazarlar ile en iyi ve verimli ilişkileri kurabilmenizi sağlayan ipuçları sunan firma, birçok farklı sektör üzerinde araştırma yapıp, yapmak istediğiniz işe ilişkin risk ve durum analizi raporları sunuyor.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin
  • Tüm kampanyalardan telefon, sms, ve e-mail yoluyla haberdar olmak istiyorum.

Ücretsiz Danışmanlık Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

    Sizi Arayalım WhatsApp